© Foto: Mojca Belcl Magdič
Od 13. do 15. novembra 2024 je v Rimu potekala prva Evropska konferenca o varovanju človekovega dostojanstva v Katoliški cerkvi. Dogodek je organizirala Papeška komisija za zaščito mladoletnih z namenom izmenjave dobrih praks na področju varovanja otrok v Katoliški cerkvi in razvijanja mreže za prihodnje sodelovanje. Konference se je udeležilo približno 100 udeležencev iz 25 držav, med njimi tudi Mojca Belcl Magdič iz Zavoda Dovolj.je.
Kardinal Seán P. O’Malley, predsednik komisije in upokojeni bostonski nadškof, je uvodoma v video sporočilu udeležencem povedal, da mora Cerkev: prisluhniti preživelim in otrokom; skrbno in sočutno odgovoriti tistim, ki so bili oškodovani; pri preiskovanju obtožb upoštevati ustrezen postopek; in »pokazati močno vodstvo pri sprejemanju potrebnih ukrepov za čim boljše preprečevanje zlorab v prihodnosti.«
Zaupati, a preverjati
Teresa Kettelkamp, pomožna tajnica komisije, je spregovorila o tem, da so se v ZDA pri preprečevanju zlorab že zdavnaj naučili, da je treba zaupati, a to zaupanje tudi preverjati.« To pomeni, da je treba zaupati, da se bodo smernice izvajale, vendar preveriti, ali so učinkovite in ali so ljudje za to odgovorni.
Dokler vsak ne bo povedal svoje zgodbe
Udeleženci konference so lahko naprej prisluhnili razvoju politike varovanja človekovega dostojanstva na Irskem. Teresa Devlin, tamkajšnja strokovnjakinja za zaščito otrok in nekdanja izvršna direktorica Nacionalnega odbora za zaščito otrok je dejala, da dokler vsaka žrtev ne bo imela priložnosti povedati svoje zgodbe, z zlorabami ne bo konec. Dodala je še, da ne glede na to, koliko »so se potili« nad vsako novo politiko, postopkom in sklopom smernic in »mislili, da so zadevo uredili« ali rešili, se je pojavila nova kriza zaradi odkrivanja preteklih zlorab in neustreznih odzivov, ki so sledili.
Ob tem je še omenila, da je bila ena od najpomembnejših lekcij, ki se jih je naučila, ta, da več medijske pozornosti in publicitete, kot lahko omogočiš, več priložnosti imajo tisti, ki trpijo v tišini, da spregovorijo.
»Če smo trpeli, še ne pomeni, da smo proti Cerkvi«
Dr. Lidia Troya in škof mest Teruel y Albarracín José Antonio Satué sta predstavila projekt Repara, ki skrbi za žrtve in deluje za preprečevanje zlorab. Izpostavila sta, da tišina nikoli ne ozdravlja in da ljudje, ki so zlorabo prijavili, niso sovražniki Cerkve. Škof Satué je večkrat ponovil, da je srečanje z žrtvami in z njihovimi zgodbami zanj bilo, kot če bi padel s konja. Padec na trda tla mu je omogočil, da je »spregledal« in uvidel, da se mora »spreobrniti« in z novimi očmi gledati na zlorabe, na žrtve in kako jim biti v najboljšo oporo.
Preventiva kot osrednji del katoliške kulture
Tridnevna konferenca je omogočila, da je spregovorilo še veliko drugih strokovnjakov, ki na področju preprečevanja zlorab delujejo že vrsto let, prav tako pa so besedo dobili tudi tisti, ki so s svojimi iniciativami šele na začetku. Tudi to je bil eden od pomembnih ciljev te konference – da se učimo drug od drugega in si pomagamo pri ustvarjanju vedno bolj varnega okolja za otroke. Kajti zaščita otrok ne sme biti več smatrana kot nekaj »dodatnega« v Cerkvi, ampak kot nekaj osrednjega in samoumevnega.