Od 25. do 27. februarja 2025 je v Limi v Peruju potekal četrti latinskoameriški kongres Središča za zaščito mladoletnih CEPROME, na katerem se je zbralo 514 udeležencev iz 23 držav z namenom krepitve preprečevanja zlorab v Katoliški Cerkvi. Zavod DOVOLJ JE je sodelavec tega središča; v njegovem imenu je na kongresu sodeloval koordinator Zavoda Janez Cerar.
Strokovnjaki različnih strok so tri dni podajali izzive, ki jih prinaša umetna inteligenca in njen vpliv na cerkvena okolja.
Papež Frančišek je kljub krhkemu zdravstvenemu stanju poslal sporočilo, v katerem je poudaril pomen individualne in kolektivne odgovornosti pri uporabi umetne inteligence. »Če teh materialov ni proizvedla naša roka, bi lahko ustvarili lažno iluzijo, da nismo mi tisti, ki ‘naredimo’ nekaj sramotnega,« je opozoril papež in spomnil, da tehnologija sledi človeškim ukazom in da morajo tisti, ki oblikujejo in uporabljajo ta orodja, prevzeti svojo odgovornost. Frančišek je poudaril tudi nevarnosti zlonamerne uporabe umetne inteligence, pri čemer je omenil škodo, ki jo povzroča širjenje neprimernih vsebin, in težave, s katerimi se srečujejo oblasti pri razlikovanju med pravim in umetnim materialom. “Potrebno je, da posamezniki, snovalci teh tehnologij in pristojni organi uvedejo jasne meje in standarde”, je pozval Frančišek.
Zbrane je nagovoril tudi Luis Manuel Alí, tajnik Papeške komisije za zaščito mladoletnih. Povedal je, da pri svojem pastoralnem delu zanaša na orodja umetne inteligence. Vendar je izpostavil nevarnosti, ki prežijo: na primer ustvarjanje gradiva o spolni zlorabi otrok, prirejanje informacij ali ohranjanje algoritemskih pristranskosti, ki negativno vplivajo na žrtve. Meni, da sta mednarodno sodelovanje in izmenjava najboljših praks ključni vidik pri soočanju z izzivi umetne inteligence. Kolumbijski škof je spregovoril o ukrepih, ki jih Cerkev izvaja za razumevanje tega pojava, vključno z dokumentom »Antiqua et Nova«, ki sta ga 28. januarja 2025 izdala Dikasterij za nauk vere in Dikasterij za kulturo.
Med kongresom je potekala razstava dobrih praks, prostor, kjer je več kot 20 organizacij delilo svoje strategije pri preprečevanju zlorab. Med njimi je bil tudi Zavod Dovolj je, ki je predstavil ozaveščanje s knjigo »Modra« avtorja J. A. Murilla (prevod v slovenščino) ter načrt za opolnomočenje žrtev spolnih zlorab v Katoliški Cerkvi.
Dogodek je dosegel vrhunec s pozivom k ukrepanju in nadaljnji zavezanosti boju proti zlorabam.
Naslednji, peti, kongres CEPROME je že potrjen: potekal bo marca 2025 v San Joséju v Kostariki, kjer se bo povezovanje nadaljevalo, da bi utrdili odločitev za varno in zdravo Cerkev za vse.